Home Technology Here are the 2018 Hugo Award nominees

Here are the 2018 Hugo Award nominees

15 min read
0
0
202

The nominees for the 2018 Hugo Awards were announced today, representing the best science fiction and fantasy literature published in 2017.

The Hugo Awards are one of speculative fiction’s most prestigious prizes. Named for Amazing Stories editor Hugo Gernsback and first handed out in 1953, they recognize the best works in science fiction and fantasy literature each year. The awards are overseen by the World Science Fiction Society and are selected by members of the World Science Fiction Convention (known as Worldcon). Another set of prizes, the Retrospective Hugo Awards, recognizes works published prior to the beginning of the Hugos (this year, for works published in 1943).

Last year, women almost completely swept the awards: N.K. Jemisin won the Hugo for Best Novel for her book The Obelisk Gate, along with authors Seanan McGuire (for her novella Every Heart a Doorway), Ursula Vernon (for her novelette The Tomato Thief,) and Amal El-Mohtar (for her short story Seasons of Glass and Iron). Women and authors of color are again are strongly represented in all categories. Several stories were also nominated last month for a Nebula Award.

This year’s awards will be presented at WorldCon 76, which will be held in San Jose, California between August 16th and 20th. The awards ceremony will be hosted by the conventions Artist Guest of Honor John Picacio on August 19th.

Here’s the full list of nominees for the 2018 award. Links have been added for our reviews or where stories are publicly available online.

Best Novel

The Collapsing Empire, by John Scalzi (Tor)

New York 2140, by Kim Stanley Robinson (Orbit)

Provenance, by Ann Leckie (Orbit)

Raven Stratagem, by Yoon Ha Lee (Solaris)

Six Wakes, by Mur Lafferty (Orbit)

The Stone Sky, by N.K. Jemisin (Orbit)
Best Novella

All Systems Red, by Martha Wells (Tor.com Publishing)

“And Then There Were (N-One),” by Sarah Pinsker (Uncanny, March/April 2017)

Binti: Home, by Nnedi Okorafor (Tor.com Publishing)

The Black Tides of Heaven, by JY Yang (Tor.com Publishing)

Down Among the Sticks and Bones, by Seanan McGuire (Tor.com Publishing)

River of Teeth, by Sarah Gailey (Tor.com Publishing)
Best Novelette

“Children of Thorns, Children of Water,” by Aliette de Bodard (Uncanny, July-August 2017)

“Extracurricular Activities,” by Yoon Ha Lee (Tor.com, February 15, 2017)

“The Secret Life of Bots,” by Suzanne Palmer (Clarkesworld, September 2017)

“A Series of Steaks,” by Vina Jie-Min Prasad (Clarkesworld, January 2017)

“Small Changes Over Long Periods of Time,” by K.M. Szpara (Uncanny, May/June 2017)

“Wind Will Rove,” by Sarah Pinsker (Asimov’s, September/October 2017)
Best Short Story

“Carnival Nine,” by Caroline M. Yoachim (Beneath Ceaseless Skies, May 2017)

“Clearly Lettered in a Mostly Steady Hand,” by Fran Wilde (Uncanny, September 2017)

“Fandom for Robots,” by Vina Jie-Min Prasad (Uncanny, September/October 2017)

“The Martian Obelisk,” by Linda Nagata (Tor.com, July 19, 2017)

“Sun, Moon, Dust” by Ursula Vernon, (Uncanny, May/June 2017)

“Welcome to your Authentic Indian Experience™,” by Rebecca Roanhorse (Apex, August 2017)
Best Related Work

Crash Override: How Gamergate (Nearly) Destroyed My Life, and How We Can Win the Fight Against Online Hate, by Zoe Quinn (PublicAffairs)

Iain M. Banks (Modern Masters of Science Fiction), by Paul Kincaid (University of Illinois Press)

A Lit Fuse: The Provocative Life of Harlan Ellison, by Nat Segaloff (NESFA Press)

Luminescent Threads: Connections to Octavia E. Butler, edited by Alexandra Pierce and Mimi Mondal (Twelfth Planet Press)

No Time to Spare: Thinking About What Matters, by Ursula K. Le Guin (Houghton Mifflin Harcourt)

Sleeping with Monsters: Readings and Reactions in Science Fiction and Fantasy, by Liz Bourke (Aqueduct Press)
Best Graphic Story

Black Bolt, Volume 1: Hard Time, written by Saladin Ahmed, illustrated by Christian Ward, lettered by Clayton Cowles (Marvel)

Bitch Planet, Volume 2: President Bitch, written by Kelly Sue DeConnick, illustrated by Valentine De Landro and Taki Soma, colored by Kelly Fitzpatrick, lettered by Clayton Cowles (Image Comics)

Monstress, Volume 2: The Blood, written by Marjorie M. Liu, illustrated by Sana Takeda (Image Comics)

My Favorite Thing is Monsters, written and illustrated by Emil Ferris (Fantagraphics)

Paper Girls, Volume 3, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang, colored by Matthew Wilson, lettered by Jared Fletcher (Image Comics)

Saga, Volume 7, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples (Image Comics)
Best Dramatic Presentation – Long Form

Blade Runner 2049, written by Hampton Fancher and Michael Green, directed by Denis Villeneuve (Alcon Entertainment / Bud Yorkin Productions / Torridon Films / Columbia Pictures)

Get Out, written and directed by Jordan Peele (Blumhouse Productions / Monkeypaw Productions / QC Entertainment)

The Shape of Water, written by Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, directed by Guillermo del Toro (TSG Entertainment / Double Dare You / Fox Searchlight Pictures)

Star Wars: The Last Jedi, written and directed by Rian Johnson (Lucasfilm, Ltd.)

Thor: Ragnarok, written by Eric Pearson, Craig Kyle, and Christopher Yost; directed by Taika Waititi (Marvel Studios)

Wonder Woman, screenplay by Allan Heinberg, story by Zack Snyder & Allan Heinberg and Jason Fuchs, directed by Patty Jenkins (DC Films / Warner Brothers)
Best Dramatic Presentation – Short Form

Black Mirror: “USS Callister,” written by William Bridges and Charlie Brooker, directed by Toby Haynes (House of Tomorrow)

“The Deep” [song], by Clipping (Daveed Diggs, William Hutson, Jonathan Snipes)

Doctor Who: “Twice Upon a Time,” written by Steven Moffat, directed by Rachel Talalay (BBC Cymru Wales)

The Good Place: “Michael’s Gambit,” written and directed by Michael Schur (Fremulon / 3 Arts Entertainment / Universal Television)

The Good Place: “The Trolley Problem,” written by Josh Siegal and Dylan Morgan, directed by Dean Holland (Fremulon / 3 Arts Entertainment / Universal Television)

Star Trek: Discovery: “Magic to Make the Sanest Man Go Mad,” written by Aron Eli Coleite & Jesse Alexander, directed by David M. Barrett (CBS Television Studios)
Best Editor – Short Form
John Joseph Adams
Neil Clarke
Lee Harris
Jonathan Strahan
Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
Sheila Williams
Best Editor – Long Form
Sheila E. Gilbert
Joe Monti
Diana M. Pho
Devi Pillai
Miriam Weinberg
Navah Wolfe
Best Professional Artist
Galen Dara
Kathleen Jennings
Bastien Lecouffe Deharme
Victo Ngai
John Picacio
Sana Takeda
Best Semiprozine

Beneath Ceaseless Skies, editor-in-chief and publisher Scott H. Andrews

The Book Smugglers, edited by Ana Grilo and Thea James

Escape Pod, edited by Mur Lafferty, S.B. Divya, and Norm Sherman, with assistant editor Benjamin C. Kinney

Fireside Magazine, edited by Brian White and Julia Rios; managing editor Elsa Sjunneson-Henry; special feature editor Mikki Kendall; publisher & art director Pablo Defendini

Strange Horizons, edited by Kate Dollarhyde, Gautam Bhatia, A.J. Odasso, Lila Garrott, Heather McDougal, Ciro Faienza, Tahlia Day, Vanessa Rose Phin, and the Strange Horizons staff

Uncanny Magazine, edited by Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, Michi Trota, and Julia Rios; podcast produced by Erika Ensign & Steven Schapansky
Best Fanzine

File 770, edited by Mike Glyer

Galactic Journey, edited by Gideon Marcus

Journey Planet, edited by Team Journey Planet

nerds of a feather, flock together, edited by The G, Vance Kotrla, and Joe Sherry

Rocket Stack Rank, edited by Greg Hullender and Eric Wong

SF Bluestocking, edited by Bridget McKinney
Best Fancast

The Coode Street Podcast, presented by Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe

Ditch Diggers, presented by Mur Lafferty and Matt Wallace

Fangirl Happy Hour, presented by Ana Grilo and Renay Williams

Galactic Suburbia, presented by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts; produced by Andrew Finch

Sword and Laser, presented by Veronica Belmont and Tom Merritt

Verity!, presented by Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas, and Tansy Rayner Roberts
Best Fan Writer
Camestros Felapton
Sarah Gailey
Mike Glyer
Foz Meadows
Charles Payseur
Bogi Takács
Best Fan Artist
Geneva Benton
Grace P. Fong
Maya Hahto
Likhain (M. Sereno)
Spring Schoenhuth
Steve Stiles
Best Series

The Books of the Raksura, by Martha Wells (Night Shade)

The Divine Cities, by Robert Jackson Bennett (Broadway)

InCryptid, by Seanan McGuire (DAW)

The Memoirs of Lady Trent, by Marie Brennan (Tor US / Titan UK)

The Stormlight Archive, by Brandon Sanderson (Tor US / Gollancz UK)

World of the Five Gods, by Lois McMaster Bujold (Harper Voyager / Spectrum Literary Agency)

2018 Associated Awards (not Hugos)

John W. Campbell Award for Best New Writer
Katherine Arden
Sarah Kuhn
Jeannette Ng
Vina Jie-Min Prasad
Rebecca Roanhorse
Rivers Solomon
The World Science Fiction Society (WSFS) Award for Best Young Adult Book

Akata Warrior, by Nnedi Okorafor (Viking)

The Art of Starving, by Sam J. Miller (HarperTeen)

The Book of Dust: La Belle Sauvage, by Philip Pullman (Knopf)

In Other Lands, by Sarah Rees Brennan (Big Mouth House)

A Skinful of Shadows, by Frances Hardinge (Macmillan UK / Harry N. Abrams US)

Summer in Orcus, written by T. Kingfisher (Ursula Vernon), illustrated by Lauren Henderson (Sofawolf Press)


Source link

Load More Related Articles
Load More By Alex Wilhelm
Load More In Technology

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

The return of the merc with a mouth: all the trailers, news, and commentary for Deadpool 2

‘They probably won’t even make a three’ Contributors: Verge Staff When it hit theaters in …